Wypadki, kolizje, usterka może dotyczyć każdego rodzaju pojazdu, czy to auta osobowego, ciężarówki czy autobusu. W przypadku awarii na drodze samochodu osobowego wystarczy telefon do serwisu aut w okolicy, by otrzymać stosowną pomoc, np. w postaci holowania auta. A co w przypadku ciężkich pojazdów? Czy każda pomoc drogowa może holować ciężarówki, czy też autobusy?

Holowanie ciężarówek i autobusów a prawo

Teoretycznie przepisy drogowe nie rozgraniczają sposobu holowania pojazdu na auta osobowe i ciężarowe, czy pojazdy dostawcze. Jest to związane z tym, że przepisy określają ogólne warunki odnośnie do awaryjnego holowania pojazdów bez względu na ich rozmiar i rodzaj. Jest jednak dla wszystkich jasne, że innej mocy użyć należy do holowania, transportu auta osobowego, a inny do holowania ciężkich pojazdów mechanicznych, które muszą radzić sobie z obciążeniami sięgającymi kilkudziesięciu ton.

W przypadku tirów, aut ciężarowych i autobusów nie można inaczej holować wspomnianych pojazdów, niż przy użyciu tzw. sztywnego holu. Polega to na tym, że pojazd holowany podłączony jest do pojazdu holującego metalowym ustrojem, którego zaletą jest fakt, iż w każdym momencie holowania odległość między pojazdami jest stała. To znacznie ułatwia manewrowanie pojazdami. Przykładem firmy świadczącej usługi holowania samochodów ciężarowych i autobusów jest firma Serwis Kozłowscy Elektromechanika pojazdowa.

W kodeksie drogowym jest jednak pewna wzmianka dotycząca możliwości holowania samochodów ciężarowych. W art. 31 czytamy, że holowane mogą być wyłącznie pojazdy posiadające sprawny układ hamulcowy oraz kierowniczy. Do tego niedozwolone jest holowanie pojazdów z przyczepą.

Jak wybrać pomoc drogową w Kowalu?

W przypadku holowania ciężarówek, czy autobusów posiadanie przez autopomoc sztywnego holu, to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Warto sprawdzić zakres usług, jakie zapewnia pomoc drogowa. W przypadku tirów ważna jest pomoc w obsłudze wypadków z udziałem samochodów ciężarowych, dostawczych, bądź autobusów, a także takie usługi, jak np. wyciąganie z rowu, stawianie na koła, rozładunek. Docenianą przez kierowców samochodów ciężarówek jest też mobilny serwis tirów, który obejmować może takie usługi, jak szybkie naprawy na drodze, wymiana kół, dowóz paliwa.

Na koniec coś, o czym zawsze warto pamiętać. Telefon po pomoc w przypadku awarii do sprawdzonej pomocy drogowej w Kowalu to jedno, a właściwe oznakowanie pojazdu na czas oczekiwania na pomoc to drugie. W momencie usterki na drodze, która uniemożliwi kontynuowanie jazdy, zawsze należy trzymać się określonej procedury. Podstawą jest uruchomienie oświetlenia awaryjnego, pozostawienie samochodu na światłach postojowych, włączenie światła wewnątrz pojazdu. Nie można zapomnieć o oznaczeniu pojazdu trójkątem ostrzegawczym.