Pojazdy o masie własnej powyżej 3,5 tony to przeważnie ciągniki siodłowe, maszyny rolnicze, samochody ciężarowe i autobusy. Większość z nich przystosowana jest do intensywnej eksploatacji, co nie oznacza jednak ich bezawaryjności. Usterki przytrafiają się również w trasie, a holowanie ciężkiego pojazdu to niełatwe zadanie. Czy takie usługi realizowane są też przez pomoc drogową?

Holowanie powypadkowych pojazdów ciężarowych

Ciągniki siodłowe, auta ciężarowe czy autobusy należą do pojazdów, które z założenia muszą pokonywać każdego niemal dnia setki kilometrów. Z tego względu zwiększa się prawdopodobieństwo udziału w kolizji czy wypadku drogowym. Zdarzenia z udziałem pojazdów o masie większej niż 3,5 tony wymagają przeważnie skorzystania z usług specjalistycznej pomocy drogowej. Firmy zapewniające wsparcie w takich sytuacjach dysponują bowiem lawetami przystosowanymi do holowania ciężkich ciągników czy autobusów.

Są one w stanie wyciągnąć je z rowów czy innych miejsc o utrudnionej dostępności. W wyniku zdarzenia drogowego to właśnie przywrócenie pojazdu na drogę jest jednym z największych problemów. Poradzi sobie jednak z nim Auto-Holl Pomoc Drogowa 24h. Możliwości tej firmy są spore i zapewniają jak najbezpieczniejsze i minimalizujące powstanie dalszych szkód wyciąganie oraz holowanie pojazdów ciężarowych po wypadkach. Nie są to jednak jedyne usługi pomocy drogowej przeznaczone dla kierowców autobusów czy ciągników siodłowych.

Dodatkowe usługi dla pojazdów ciężarowych

Pojazdy ciężarowe oprócz uszkodzeń powypadkowych narażone są też na szereg usterek spowodowanych najczęściej intensywną eksploatacją. Dużym problemem może się okazać np. wymiana koła w ciągniku siodłowym czy autobusie. Nie będzie to jednak kłopotliwe dla dobrze wyposażonej pomocy drogowej, która wymieni uszkodzoną oponę na miejscu, dając możliwość dalszego podróżowania. Fachowcy zadbają też o wyeliminowanie usterek układu pneumatycznego.

Niewątpliwie sporym utrudnieniem dla kierowcy pojazdu ciężarowego jest uszkodzenie silnika uniemożliwiające dalszą jazdę. Dysponujący komputerem diagnostycznym specjaliści z pomocy drogowej szybko zlokalizują źródło usterki i postarają się naprawić ją na drodze. Jeżeli jednak awaria okaże się zbyt poważna do usunięcia na miejscu, laweta zadba o realizację holowania pojazdu ciężarowego w sposób bezpieczny. Dotyczy to zarówno ciągników siodłowych z naczepą, jak i bez niej. Usługi pomocy drogowej dla pojazdów ciężarowych mogą być zatem zróżnicowane – należy jednak pamiętać, że w sposób odpowiedni zrealizują je wyłącznie firmy dysponujące specjalistycznymi lawetami.